Главная


Курс обмена валют
гороскоп

Новини дня
Запорожский областной совет
Запорожская областная государственная администрация
Каменско-Днепровский районный совет
Каменско-Днепровская районная государственная администрация
Государственная налоговая администрация в Запорожской оласти


Українська народна пісня продовжує життя

3.jpg

В Кам’янсько-Дніпровському історико-археологічному музеї 23 вересня відкрилась виставка, присвячена історії творчості народного фольклорного колективу «Надвечір’я» – самобутніх збирачів історії рідного краю. Тут були представлені елементи пісенного фольклору, обрядові пісні і предмети вжиткового майна, які колектив зібрав за час свого існування.
Привітала і запросила гостей переглянути виставку, присвячену творчості прекрасного, самобутнього народного фольклорного колективу, надзвичайним жінкам, директор музею Аліна Чернявська.
Зустріли гостей винуватці торжества хлібом-сіллю і звичайно ж, своїм надзвичайним співом, піснями, які є невичерпним багатством душі українського народу.
Колектив розпочав свою творчу діяльність в 2010 році і складався тоді з трьох учасниць: Ганни Іванівни Трошиної, Олександри Михайлівни Пархоменко, Наталії Михайлівни Маслівець. Кожна з учасниць «Надвечір’я» виросла в багатодітній співучій сім’ї, де з самого дитинства чули пісні. Пісні були тихі, смирні, повчальні розлогого степового розспіву. У їхньому виконанні звучали пісні 18-19 століття і всі вони були про тодішнє життя, про тяжку повсякденну працю. Всього ж у репертуарі колективу налічується понад 250 пісень.
В тому ж 2010 році, до Дня Перемоги 9 Травня, колектив приймає участь в концертах у трьох населених пунктах, це: Токмак, село Котузовка, село Жовтневе. На той час свого ім’я у колективу не було, і тільки в селі Жовтневому вони отримали його – «Надвечір’я». А вже з 20 травня 2010 року був організований колектив «Надвечір’я» на базі Кам’янсько-Дніпровського районного Будинку культури і на сьогоднішній день в його складі 9 учасниць і скарб колективу баяніст Андрій Грицюк.
За шість років свого існування колектив отримав 48 нагород, в основному це були перші та другі місця, почесні грамоти, Гран-прі. В скарбниці колективу є і Гран-прі Всеукраїнського фестивалю народної творчості «Червона калина» міста Кривий Ріг, а тепер вони запрошені на телепередачу каналу УТ-1 «Фольк мюзік».
Об’їздили такі міста, як Київ, Харків, Кривий ріг, Токмак, Гуляйполе, відвідали з концертом і зону АТО (Новоташківка, Золоте). Скрізь, де б не були, завжди повертались з нагородами і подарунками. Подарунки біли різноманітні: кубки, тарілки з «Сорочинської ярмарки», бочечки, сахарниця, лялька-молодиця з покутю (покуть – місце біля ікон, куди саджають почесних гостей).
Маючи стільки пам’ятних нагород і подарунків, колектив відкрив музей в Водянській ЗОШ № 1. А для того, щоб з їхнім надбанням ознайомилось більше коло бажаючих, художній керівник Ганна Трошина разом з колективом вирішили передати все до Кам’-янсько-Дніпровського історико-археологічного музею, де і відкрилась виставка.
Коли жителі села Водяного про це дізнались, в музей через колектив було передано багато цінних експонатів із вжиткового майна, якими користувались у давні часи. Наприклад, верстат на якому з лози плели корзини, стільці, дитячі кроватки, вагани для прання і купання, а також вагани з кришкою для тіста, рогачі, серпи, крючки для сіна, якірці, рушники, рядна, покривала, доріжки.
На виставці були представлені перші костюми учасниць колективу, старі весільні обрядові сорочки чоловіка і жінки 1910 року, а також весільний наряд – фата і вінок, які передала Малійко Надія Яківлівна. Олександра Трохимівна Лифарь передала до музею платок, що молодій надівала свекруха; Олександра Михайлівна Пархоменко – виготовлені своїми руками весільні прикраси на коней; Неоніла Данилівна Кузьменко – домоткане рядно-покривало, доріжки, історію своєї сім’ї в фотографіях, почесну книгу рабкоопа села Водяного; Надія Пантеліївна Середа – рушники, фотографії, одяг; Галина Василівна Квач – сундук для речей, макітру, утюги, рубель (перший утюг), серпи; Лідія Григорівна Квач – вагани для тіста, Антоніна Максимівна Горошкіна – серп. Кожна людина, до якої звернулась Ганна Іванівна з проханням допомоги для виставки, не залишилась осторонь.
Слова вдячності колективу «Надвечір’я» за їхню творчість висловив голова районної ради Геннадій Олененко, який розповів, що сам виріс в родині, де гарно співала мама і бабуся, а відвідавши цю виставку, повернувся в той час, коли з дитинства чув українські народні пісні у їх виконанні.
– Дуже важливо те хвилювання, яке ви передаєте і даєте можливість відчути вашим співом, як дуже важливо і те, що ви робите, – наголосив він.
Олександр Дорошенко, помічник депутата обласної ради О. Григорчука, із задоволенням відгукнувся на запрошення відвідати такий значний захід і висловився словами класиків: «Якщо народ губить свою культуру і національний інтелект, то він губить державність», зауваживши, що колектив «Надвечір’я» – найкращі носії національної культури, живі свідки того, що було.
Від імені голови райдержадміністрації Валерія Свєшнікова з відкриттям виставки поздоровила колектив начальник відділу культури і туризму Тетяна Бондаренко, а також подякувала за плідну роботу директора музею Аліну Чернявську, художнього керівника колективу Ганну Трошину, директора Будинку культури Андрія Грицюка.
Ганна Трошина в свою чергу висловила велику подяку всім гостям, а особливо односельцям, тим, хто віддав в музей свої збережені скарби, яких дуже багато і всі вони не вмістились в виставковій залі.
Учасники народного фольклорного колективу «Надвечір’я» запрошують всіх бажаючих, в тому числі і молоде покоління приєднатись до колективу. Може хто бажає влитися в колектив, навчитися і одержати в спадок вміння так передати українську народну пісню, адже пісня продовжує життя, лікує духовно і фізично.
Тетяна ПАЛАМАР